Aug

2008

Νοκ άουτ και η ΑΕΚ από το UEFA

Συντάκτης: Δημήτρης Γιαχανατζής

Το δρόμο που χάραξε νωρίτερα ο Άρης, ακολούθησε και η ΑΕΚ. Η Ένωση, αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Ομόνοια στο ΓΣΠ της Λευκωσίας στη ρεβάνς της δεύτερης προκριματικής φάσης του Κυπέλλου UEFA και αποκλείστηκε από την διοργάνωση. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, που ολοκλήρωσε το ματς με εννέα παίκτες λόγω της αποβολής των Σκόκο (58' δεύτερη κίτρινη) και Χουάνφραν (90'+), σκόραρε στο 16' με τον Μπλάνκο και στο 89' με τον Παυλή. Τα τέρματα της κυπριακής ομάδας, η οποία στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει με 1-0, σημείωσε ο Ντούρο (11', 71').

Από αδράνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, προήλθε το πρώτο γκολ της Ομόνοιας. Στο 11ο λεπτό, ο Ντούρου κέρδισε την μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή και με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τους Κύπριους 1-0, οι οποίοι στο 14' είχαν δοκάρι στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους. Η ισοφάριση για την ΑΕΚ ήρθε στο 16'. Ο Μπασινάς εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπλάκο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιωργαλλίδη κάνοντας το 1-1, που έμελλε να είναι το σκορ ημιχρίνου, αφού στο 41' το σουτ του Σκόκο και στο 44' από την εκτέλεση φάουλ του Χαραλάμπους δεν προήλθε κάτι αξιόλογο.
Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε από το... 58', όταν ο Σκόκο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα (για θέατρο) με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μείνει με 10 παίκτες. Το αριθμητικό αβαντάζ εκμεταλλεύτηκε στο 71' ο Ντούρου, ο οποίος από την πάσα του Οκκά, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Σάχα, παρά του προσπάθεια του Αργεντινού (2-1). Η "Ένωση", κατάφερε στο 89' να ισοφαρίσει για δεύτερη φορά, μετά τη βολίδα του Παυλή (2-2), όμως στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα δραματικά, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με εννέα παίκτες μετά την απευθείας κόκκινη που δέχθηκε ο Χουάνφραν.
Κίτρινες κάρτες: Μαϊστόροβιτς, Μπασινάς, Νικουλέσκου, Ζορμπάς
Κόκκινες κάρτες: Σκόλο (58' - δεύτερη κίτρινη), Χουάνφραν (92')
Διαιτητής: Τόρστεν Κινχόφερ (Γερμανία)
Ομόνοια (Νεντίμ Τούτιτς): Γιωργαλλίδης, Ντικουμάνα, Πλετς, Βέντσελτ, Χαραλάμπους, Χριστοφή (66' Οκκάς), Κασέκε, Ζλόγκαρ, Κλέιτον (77' Αλωνεύτης), Ντούρο, Καφού.
ΑΕΚ (Γιώργος Δώνης): Σάχα, Ράμος, Κυργιάκος, Μαϊστόροβιτς, Χουανφράν, Μπασινάς, Ρίκκα (75' Ζορμπάς), Καφές (75' Λαγός), Εντίνιο (79' Παυλής), Μπλάνκο, Σκόκο.

Ντέμης Νικολαίδης: "Είναι η χειρότερη στιγμή στα πέντε χρόνια που βρίσκομαι στην ΑΕΚ. Η πρόκριση χάθηκε στην Αθήνα. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι αποτελεί δικαιολογία η διαιτησία. Ο συγκεκριμένος διαιτητής ήταν... κοροϊδία, αλλά δεν μπορούμε να σταθούμε εκεί. Γι' αυτό υπάρχουν δύο παιχνίδια. Ακόμα και με ευθύνη του διαιτητή, έπρεπε να περάσουμε. Τα παιδιά προσπάθησαν, αλλά δεν έπιασαν την απόδοση που έπρεπε. Ο αποκλεισμός είναι φυσικά αποτυχία, είμαστε εκτός στόχου. Δεν πρέπει βέβαια να στεναχωριόμαστε παραπάνω. Πρέπει να το ξεπεράσουμε. Προσωπικά μετά από μια ήττα πάντα περίμενα πάντα το επόμενο παιχνίδι για να αποδείξω την αξία μου. Έχουμε υποχρέωση να αποδείξουμε ότι έχουμε πολύ καλούς παίκτες. Είμαστε υποχρεωμένοι να νικήσουμε τον Παναθηναϊκό. Θα κάνει μεταγραφές η ΑΕΚ".

Γιώργος Δώνης: "Καθοριστικό σημείο στην εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν η αποβολή του Σκόκο, που κατά την άποψή μου δεν υπήρξε ποτέ. Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν αρκετά δύσκολα για εμάς, από τη στιγμή που δεχθήκαμε γκολ. Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι, όπου περιμέναμε καλύτερο αποτέλεσμα, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε και δεν έχουμε χρόνο να μένουμε πίσω".

Άγγελος Μπασινάς: "Ο αποκλεισμός είχε έρθει από το πρώτο παιχνίδι. Εδώ έπρεπε να τα παίξουμε όλα για όλα. Φυσικό ήταν να είμαστε πιο ανοικτοί. Κάναμε την προσπάθεια, αλλά στο ποδόσφαιρο έτσι είναι. Όσο παίζεται ένας αγώνας, πάντα πιστεύεις. Με δέκα παίκτες καταφέραμε να ισοφαρίσουμε, αλλά δεν είναι μόνο ό,τι δεν κάναμε εμείς. Καθοριστικό σημείο ήταν η κόκκινη κάρτα και πιστεύω πως αν δεν είχε δοθεί, θα είχαμε βάλει το δεύτερο γκολ. Ο κόσμος περίμενε η ομάδα να προχωρήσει. Δεν μπορούμε να πούμε κάτι παραπάνω. Μέσα από τις νίκες θα αντιστρέψουμε την κατάσταση. Παιχνίδι με παιχνίδι θα είμαστε καλύτεροι".

Παντελής Καφές: "Αν εξαιρέσουμε το πρώτο 10λεπτο, πιστεύω ότι αντιδράσαμε πολύ καλά. Ελέγξαμε το ρυθμό του παιχνιδιού. Όσο προχωρούσε το παιχνίδι, ανεβαίναμε. Ο διαιτητής έβγαλε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σκόκο για ένα πέσιμο στο κέντρο του γηπέδου. Πιστεύω πως αν παίζαμε έντεκα εναντίον έντεκα, θα παίρναμε εμείς την πρόκριση. Δυστυχώς το γκολ ήρθε πολύ αργά. Μετά την αποβολή παλέψαμε το παιχνίδι, αλλά από τη στιγμή που δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ, δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάτι μετά. Σε μεγάλο ποσοστό η πρόκριση κρίθηκε στο πρώτο παιχνίδι. Πλέον έχουμε πολύ σημαντικό παιχνίδι την Κυριακή. Είναι η έναρξη του πρωταθλήματος και πρέπει να εστιάσουμε εκεί".